Araç Şarj İstasyonlarının Artmasıyla Yeni İş Modelleri Gelecek…

Elektrik araç kullanımının hızla yayılması ve sektörün buraya evrilmesiyle dünya ekonomisi de değişmeye devam ediyor. Gelecek 30 yılda fosil yakıtlı enerji alanlarının dönüşmesiyle insanlık yeni bir sürece başlayacağı sosyologlar tarafından ifade edilmektedir. Bu bağlamda elektrikli şarj istasyonları dünyada ve ülkemizin dört bir yanında yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Elektrikli araç sahipliği, daha düşük fiyatlı modellerin artmasıyla birlikte, önümüzdeki dönemde çok daha fazla konuşmaya başlayacağımız konuların başında geliyor. Çünkü elektrikli araçlar ile birlikte ihtiyaç ve alışkanlıklar dönüşüyor, bu da yeni iş modellerinin devreye alınmasını gerektiriyor.

‘Park et ve şarj et’ modeli öne çıkacak…

Elektrikli şarj istasyonları ile birlikte ticari gayrimenkul, büyük hacimli perakende mağaza yapıları ve otomotiv ekipman üreticilerinin dönüşümüne tanık olacağımıza dikkat çeken ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, “Elektrikli araçlarla birlikte yakıt ikmali konusundaki alışkanlıklarımız değişmeye başlıyor. Uzun yolculuklarda aracını şarj etmek için mola verenler, bu süreyi daha etkili bir şekilde değerlendirmek istiyor. Bu da günümüzde AVM, restoran ya da ticari gayrimenkullerde konumlandırılmaya başlanan elektrikli şarj istasyonlarının, daha tercih edilebilir bir noktaya taşınacağını gösteriyor. Önümüzdeki dönemde sürücüler ‘park ederken şarj etme’ şeklindeki yaşam tarzını daha fazla benimseyecek. Böylece ticari gayrimenkuller, mülk yönetim şirketleri, birden fazla konut geliştirenler ya da alışveriş merkezleri, büyük mağazalar, restoran zincirleri, halka açık otopark yerleri ‘park et ve şarj et’ modelini benimseyerek yatırımlarını gerçekleştirecek. Geleceğin şarj istasyonları AVM ya da restoranlar olacak. Gelecekte pek çok şirket ve hızlı servis restoranları, elektrikli araç şarj ağı operatörleriyle ortaklık kurmaya başlayacak” dedi.


Kaynak: https://www.otohaber.com.tr/elektrikli-sarj-istasyonlari-ile-is-modelleri-de-donusecek-h