Milyarlık yatırımla ‘yeni BMC’ geliyor…

“Türkiye’de üretimin gücünü göstermek adına yeni bir BMC için çalışıyoruz” diyen Fuat Tosyalı, dev yatırımlarla 2024’ü dönüşüm yılı ilan ettiklerini söyledi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen “Bus World” fuarına katılan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, BMC’yi devraldıkları 2 yıldan bu yana yatırıma yöneldiklerini belirterek, gelecekte şirketin global oyuncu olma adına önemli projelere hazırlandığını söyledi. Bu doğrultuda şirket, ticari araç, askeri araç ve Altay Tankı’nın üretiminde güçlü atağa kalkmış durumda.

“BMC’ye 2 yılda 3.6 milyar liralık yatırım yaptık. 2024’te 10 milyar liralık yatırım daha yapacağız” diyen Fuat Tosyalı, “BMC nasıl ki geçmişte sektörde ilkleri başardıysa bugün de başlattığımız inovasyon odaklı yatırımlar sayesinde büyük bir dönüşüme imza atarak elektrifikasyon çağında yeni nesil ticari araçlarıyla yine öncü olacak. TOGG’un ortaklarından biri olan BMC, kendi bünyesinde de elektrikli araçlara ciddi yatırımlar yapıyor. Ar-Ge’miz, sıfır emisyon hedefine elektrikli araçlarla katkı vermek için çok ciddi çalışmalara imza atıyor” dedi.

Tosyalı Holding dönemiyle birlikte BMC, daha uygun üretim koşullarından dolayı, Karasu’daki tahsisli arazi yerine kendi kaynakları ile arsa alarak yatırıma soyundu. Böylece BMC’nin savunma sanayine dönük üretim üssü için Ankara Kazan’da 850 bin metrekarelik, ticari araçlar için de Yalova’da 600 bin metrekarelik arsa satın alındı.

Gelirlerinin yüzde 70’i ihracattan gelen BMC’nin bu gücüne değinen Fuat Tosyalı, ‘‘Savunma sanayi ihracatında sektör 5’incisiyiz. Ticari araçlar ve askeri araçlarımızı 80 ülkeye ihraç ediyoruz” dedi.

Fuara katılan BMC CEO’su Prof. Dr. Murat Yalçıntaş, üretimde askeri-sivil araç payı hakkında, “Askeri araçların payı yüzde 65, sivil ticari araçların payı yüzde 35. Üretimdeki bu dağılım TSK’dan ve ihracat pazarlarından aldığımız askeri araç siparişlerine göre değişiyor” diye konuştu.

BMC fuarda Procity 12M EV ve Neocity 8,5M EV elektrikli otobüsleri için geliştirilen teknolojileri de tanıttı. Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Prof. Mehmet Çelik’le birlikte geliştirme sürecinde Aselsan’la işbirliği yaptıkları “Procity 12 m EV” elektrikli otobüs sergilendi.

BMC Procity 12m EV tavanına monte edilen “pantograf” hızlı şarj sistemi ile 8-12 dakikada, kısa molalarda sürücü tarafından herhangi bir şey yapılmasına gerek kalmadan kendi kendini şarj edebiliyor.

Aselsan tarafından geliştirilen 111.6 kWh’lık LTO batarya kullanılan otobüsümüzde yine Aselsan tarafından geliştirilen HVSM-287 elektrik motoru toplam 335 HP güç üretiyor.

Hızlı şarj ile 80 kilometre menzil sunan aracımız 2024’ün ikinci yarısında seri olarak üretilecek.

362 kWh’lık NMC batarya kullanılan aracın HVSM-287 elektrik motoru toplam 215 HP güç üretiyor. DC şarj ile 5 saatte 300 kilometre menzil sunuyor. Bu modelin 55 dakikalık hızlı şarj seçeneği de var. O da 300 kilometrelik menzil sunuyor.

18 metrelik otobüs versiyonu için de çalışmalar sürüyor.

Öte yandan Murat Yalçıntaş, güçlü ve rekabetçi taraflarından birinin de havalimanlarında kullanılan apron araçları olduğuna değinirken, “Türkiye’de ilk apron aracını ürettik. Bu alanda dünyadaki birkaç üretici arasına girdik. 7’si İGA’da kullanımda” açıklamasında bulundu.

Elektrikli otobüs üretmekle yetinmeyerek AB’nin ağır vasıtalarda sıfır emisyon hedefleri çerçevesinde yürütülen “ESCALATE” projesi içinde de yer aldıklarını hatırlatan Fuat Tosyalı, “Bu proje kapsamında hidrojen ile çalışan bir kamyon (18t – 4×2 çekici) geliştiriyoruz” dedi.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/sukru-andac/milyarlik-yatirimla-yeni-bmc-geliyor-7017574